Czego potrzebujesz przed budową pieczarkarni lub kompostowni?

Potencjalny inwestor o ile uzna projekt budowy pieczarkarni za biznesowo interesujący musi odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań i po uzyskaniu odpowiedzi wybrać właściwą skalę inwestycji i technologię.

Uwarunkowania rynkowe oraz geograficzne narzucają pewne rozwiązania, ale i ograniczenia. Czynników wpływających na finalny model i wielkość biznesu jest wiele. Spróbujemy poniżej zebrać te najważniejsze czynniki, z którymi my jako dostawca technologii spotykamy się najczęściej. Bez nich ciężko jest nam właściwie zaprojektować obiekt.

Pierwszą i zasadniczą kwestią jest analiza przez inwestora lokalnego rynku i sprawdzenie, ile pieczarki, w jakiej formie oraz cenie jest w stanie sprzedać. To trudna sprawa, ale biznes rzadko bywa łatwy.

Prawie wszędzie na świecie grzyby, w tym pieczarka, możemy znaleźć w sklepach. Nie zawsze jest to jednak produkt produkowany lokalnie. Najczęściej w początkowym etapie rynek kształtowany jest przez importerów, którzy próbują przywozić małe ilości. Pamiętajmy, że grzyb świeży ma krótki czas przydatności do spożycia, co powoduje określone problemy logistyczne a tym samym winduje cenę produktów stawiając grzyby często jako produkt delikatesowy, nie dostępny szeroko. Samo zastąpienie drogiego importu lokalną produkcją potrafi znacząco zwiększyć wolumen sprzedaży. Produkt świeży, dobrej jakości, lokalnie wytwarzany, w rozsądnej cenie jest wstanie dużo szybciej zdobyć kulinarne serca klientów. Z doświadczenia widzimy, że klienci, którzy handlują tym produktem dużo łatwiej podejmują właściwą decyzję o wielkości swojej produkcji.

Na wybudowanie każdego projektu potrzebne są środki finansowe. Nie ważne czy pochodzą z banku, dotacji czy też z własnych oszczędności. Każdy chce, żeby inwestycja się zwracała w określonym czasie. Można wówczas odwrócić pytanie i wyjść od skali pieniędzy jaką inwestor jest w stanie przeznaczyć na inwestycję, ale to podejście proponuję raczej na rynkach rozwiniętych.

Do analizy rentowności projektu ważnym zagadnieniem jest odpowiedzenie sobie na pytania o kompost i okrywę stanowiący główną część kosztów produkcji:

  • skąd wziąć kompost i okrywę?
  • ile będzie mnie to będzie kosztowało?
  • czy uprawa na przywożonym kompoście będzie rentowna?
  • czy konieczne jest zainwestowanie we własną produkcję kompostu i czy jest to możliwe?
  • na jaki kompost się zdecydować: która faza, w kostce czy luzem? – w tym miejscu odsyłam czytelnika do artykułu opisującego na rynku dostępne warianty.

Niezbędnymi do produkcji pieczarki i innych grzybów jest tak zwane podłoże, na którym one rosną. W przypadku pieczarki potrzebujemy kompost oraz okrywę. Na rynkach rozwiniętych dostawców znajdziemy dość blisko. Problem zaczyna się, gdy musimy transportować kompost bardzo daleko, powiedzmy powyżej 12-18 godzin latem. Kompost fazy 3 luzem (zdecydowanie najpopularniejszy na świecie) nie może być wożony daleko, gdyż jest biologicznie bardzo aktywny przez co grzeje się w transporcie. Po przekroczeniu pewnych temperatur życie biologiczne zamiera. Niektórzy producenci kompostu posiadają odpowiednie instalacje do schładzania kompostu, ale i tak nie rozwiązuje to tematu bardzo dalekich lub długich dostaw. Alternatywą może być kompost w kostkach schładzany do niskich temperatur, załadowany na naczepę lub w kontener z wydajnym chłodzeniem. Odpowiednio przygotowany kompost załadowany w kontener chłodniczy dojedzie do klienta na całym świecie. Należy wspomnieć, że wybór fazy kompostu oraz wielkość pojedynczego transportu determinuje wielkość komór uprawowych i ich ilość w obiekcie.

Resumując kwestię kompostu… Musimy znaleźć dostawcę lub kilku dostawców, którzy zapewnią nam odpowiednią ilość kompostu dla naszej pieczarkarni. Kompost musi być właściwie schłodzony a dostawca musi posiadać infrastrukturę, która zapewni, że kompost dojedzie do pieczarkarni we właściwym stanie i nasze plony nie ulegną pogorszeniu.

Okrywę (torf) łatwiej jest transportować na duże odległości. Oczywiście może ona w transporcie stracić pewne właściwości, ale nie jest to kluczowe. Kluczowe jest wiedzieć, ile ona będzie kosztować klienta z pełnymi kosztami dostawy.

Jeżeli analiza biznesowa w oparciu o dostawców nie wygląda zachęcająco wówczas należy rozważyć własną produkcję kompostu. Wymaga to niestety kolejnych inwestycji oraz dostępu do surowców jak: słoma, pomiot kurzy lub koński, gips. Nie wszędzie na świecie jest to dostępne w rozsądnych cenach. W wielu miejscach projekt pieczarkarni (szczególnie duży) musi powstać razem z kompostownią.

Kolejnym kluczowym składnikiem w modelu biznesowym jest koszt pracy. Pieczarkarnia wymaga dużo ludzi, szczególnie do zbioru. Dostępność siły roboczej, jej stabilność oraz cena wpływają bardzo rentowność pieczarkarni. Najlepiej jest wybrać lokalizację blisko miejscowości, która jest w stanie zapewnić pracowników. Koszty pracownicze to druga po kompoście i okrywie grupa kosztów na pieczarkarni.

Ostatnim kluczowym elementem jest lokalizacja inwestycji, która zapewni wymagane przyłącza pod wymagane media, takie jak prąd, woda, ścieki, gaz itp. Maszynowni chłodnicze i kotłownie muszą być zaprojektowane pod kątem dostępnych mediów.

Mając te wszystkie dane firma Agro-Projects jest w stanie pomóc klientowi w doborze modelu biznesowego, właściwie go zaprojektować i wybudować.

Zanim zdecydujesz się założyć pieczarkarnię, jest kilka aspektów, które jako przyszły inwestor powinieneś wziąć pod uwagę.
Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie na podstawie poniższego przykładu, które miało miejsce u naszego zagranicznego klienta.

NASI EKSPERCI

Czekają na Twój kontakt

Mikołaj Kubicki

Polska

+48 723 559 111

Andrzej Bielicz

Eksport

+48 697 450 111