Gdzie budować pieczarkarnię

W dzisiejszych czasach biznes pieczarkarski rozwija się wraz z rosnącym popytem na pieczarki. Budowa pieczarkarni jest jednak kosztowna i wymagająca, dlatego popełnienie błędu przy wyborze lokalizacji przyszłej pieczarkarni może Cię sporo kosztować. Na przykład, jeśli chcesz produkować 2700 ton pieczarek rocznie, potrzebujesz średnio 9500 m2 powierzchni uprawnej, a inwestycję można dziś oszacować na 5,7 mln euro.

Po wydaniu takiej kwoty Inwestor miałby ogromny problem, gdyby wybrał niewłaściwą działkę. Z jednej strony wiązałoby się to z dużymi dodatkowymi kosztami na etapie budowy, z drugiej zaś utrudniłoby proces produkcji pieczarek, uczyniłoby go drogim i zagrożonym. Ponieważ nasza firma Agro-Projects wybudowała i wyposażyła łącznie ponad 80 pieczarkarni na świecie, poniżej przedstawiamy kilka rzeczy, które możemy Ci doradzić przy wyborze miejsca na założenie pieczarkarni.

1. Dostęp do terenu

Hodowla pieczarek wymaga dostarczenia kompostu, który jest dostarczany przez ciężarówki, a następnie zaplanowania dostawy pieczarek. Ciężarówka musi łatwo podjechać do gospodarstwa, więc jeśli mamy działkę przy głównej drodze utwardzonej – musimy zainwestować w infrastrukturę dojazdową. Należy również sprawdzić, jak daleko od głównej drogi znajduje się działka, którą będzie transportowany kompost z wybranego obiektu. Będzie to miało istotny wpływ na cenę przewozu kompostu w przyszłości.

2. Zapewnienie odpowiedniego klimatu

Klimat jest utrzymywany przez instalacje klimatyczne i automatykę, które są zasilane elektrycznie. 12 pomieszczeń do uprawy (60 ton kompostu) wymaga 400-450 kW energii elektrycznej (a w gorącym klimacie ta liczba może być jeszcze wyższa). Podłączenie do prądu jest sprawą priorytetową dla pieczarkarni. Należy sprawdzić, czy w danym miejscu jest wystarczająca ilość energii elektrycznej i jaka jest moc linii zasilającej. Wymagania mogą być różne w zależności od kraju.

Aby zapewnić bezpieczeństwo uprawie, zaleca się korzystanie z dwóch niezależnych źródeł zasilania. Niezależne oznacza, że energia elektryczna powinna pochodzić z dwóch różnych linii. Jeśli z jakiegoś powodu jedna z nich się przestanie działać, drugi przychodzi z pomocą. Należy wziąć pod uwagę, że w okresie letnim zdarzają się przerwy w dostawie prądu i mogą trwać nawet do kilku godzin. W tej sytuacji nie będziesz w stanie kontrolować temperatury, ani wilgotności w komorach uprawowych, jeśli posiadasz tylko jedno źródło zasilania, a to może skutkować utratą zbiorów.

Agro-Projects doradzaj klientom, którzy są zmuszeni do posiadania działki, na której jest tylko jedno źródło zasilania, aby zainwestowali w agregat prądotwórczy. Generator prądu o takiej mocy jest stosunkowo drogi, dlatego bardziej opłaca się znaleźć działkę, na której istnieją już dwie linie energetyczne.

3. Przyłącze wody i kanalizacja

W celu posiadania dostępu do wystarczającej ilości wody do uprawy, można wykonać odwiert na swoim, ale to generuje dodatkowe koszty. Dla Inwestora poszukującego odpowiedniej działki, lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w wodę z miejskiej sieci wodociągowej, a więc znalezienie terenu gdzie będzie to możliwe. Niektórzy klienci Agro-Projects z Francji i Białorusi ostatnio zdecydowali się na taki zabieg i w rezultacie koszt całej inwestycji był znacznie niższy.

Dobrym rozwiązaniem będzie także odprowadzanie ścieków do centralnej miejskiej sieci kanalizacyjnej, jeśli taka sieć znajduje się w pobliżu działki. Ścieków nie można tak po prostu się pozbyć, dlatego gdy nie mamy możliwości podłączenia się do miejskiej sieci, należy zainstalować filtry oczyszczające, a następnie odprowadzać wodę do wyparki próżniowej, a to rozwiązanie jest droższe. W przypadku wykorzystania istniejącego już budynku jako pieczarkarnię, należy upewnić się, że istniejąca kanalizacja będzie odpowiednia dla takiej ilości wody – do wyhodowania 450 gramów pieczarek potrzeba 8 litrów wody.

4. Znalezienie w jednym miejscu trzech wcześniej wspomnianych rzeczy może być problematyczne

W wielu krajach istnieją jednak specjalne strefy przemysłowe – najlepiej więc byłoby zbudować pieczarkarnię w takim miejscu. Mogą się one różnić pod względem umów oferowanych Inwestorom, ale na ogół bonusem są ulgi podatkowe, ulgi celne i istniejąca już infrastruktura – prąd, wodociągi, centralna kanalizacja.

Trzy pieczarkarnie, które firma Agro-Projects wybudowała we Francji, znajdują się w dokładnie takich strefach. Kraje organizują je z trzech powodów. Pierwszym jest wyprowadzenie zakładów przemysłowych z miast. Po drugie, władzom miejskim łatwiej jest zbudować całą infrastrukturę w jednym miejscu, gdyż wszystkie zakłady przemysłowe będą zlokalizowane koło siebie – prostsze będzie więc rozplanowanie przyłączeń prądu, wodociągów i kanalizacji. Trzecim powodem jest przyciągnięcie większej liczby Inwestorów, którzy będą płacić wyższe podatki.

Czasami ziemia w tych rejonach jest słabej jakości lub obszar znajduje się w mało atrakcyjnym miejscu np. w pobliżu lotnisk, więc rząd organizuje tam strefy przemysłowe, aby zagospodarować ten teren. Warto poszukać takich obszarów w kraju, w którym zamierza się zbudować pieczarkarnię.

5. Wpływ lokalizacji na dobre plony

Niewskazane jest budowanie pieczarkarni w pobliżu obiektów, w których mogą występować muchy lub mikroorganizmy, takich jak przetwórstwa mięsne lub warzywne. Ważne jest, aby hodowla znajdowała się również z dala od dostawcy kompostu. Zasada ta bywa jednak czasem łamana przez Inwestorów, którzy budują pieczarkarnię i kompostownię na jednym terenie, jednak w takim przypadku należy szczególnie dbać o higienę w obu obiektach.  W przeciwnym razie można napotkać wiele problemów podczas uprawy, które będą skutkować chorobami grzybów.

Teoretycznie pieczarkarnia powinna znajdować się w odległości nie mniejszej niż 5 kilometrów od kompostowni, ale w praktyce mogą to być 2 kilometry, jeśli wiesz, jak zarządzać higieną. Im mniejsza odległość, tym większe ryzyko rozprzestrzeniania się chorób z kompostowni na pieczarkarnię np. zielonej pleśni. Większość zarazków pojawia się w fazie 1 kompostu, a jeśli musisz umieścić dwa obiekty obok siebie, zwróć uwagę na najczęstszy kierunek wiatru i upewnij się, że choroby nie przedostaną się z kompostowni do pieczarkarni.

6. Płaskie podłoże

Kolejną ważną rzeczą, o której warto wspomnieć, jest płaskość działki budowlanej. Jeśli teren, na którym zamierzasz budować, jest bardzo płaski – roboty ziemne dotyczące niwelacji terenu będą Cię mniej kosztować. Natomiast niezależnie od przypadku, trzeba usunąć próchnicę i wykonać drenaż działki, aby odprowadzić wodę deszczową. Czasami nie ma innego wyjścia, jak tylko poradzić sobie z nierównym terenem i to również może być dobry wybór, zwłaszcza jeśli działka ma inne zalety, takie jak dwa źródła energii elektrycznej lub centralna instalacja wodno-kanalizacyjna.

7. Brak ograniczeń powierzchniowych

Nawet jeśli chcesz założyć małą pieczarkarnię, zawsze doradzamy jednak, aby wybrać działkę bez znaczących ograniczeń powierzchniowych. Od samego początku Inwestor powinien brać pod uwagę możliwość rozbudowy obiektu w przyszłości. Jest to na pewno tańsze rozwiązanie niż budowa kolejnej pieczarkarni w innym miejscu – można zaoszczędzić około 30% w porównaniu z postawieniem nowego obiektu. Dzieje się tak dlatego, że istnieją już szatnie, magazyny, przyłącza oraz pełna wewnętrzna i zewnętrzna infrastruktura techniczna. Ograniczenia powierzchniowe, które możesz napotkać, mogą być naturalne np. rosnący obok las, czy płynąca rzeka lub sztuczne, czyli inny obiekt stojący obok Twojego.

Sugerujemy również po prostu zakup większej działki, jeśli jest to możliwe. Napotkaliśmy już na naszej drodze Inwestorów, którzy byli pewni, że nie będą rozbudowywać swojego pieczarkarni, a po latach, gdy zmienili zdanie, musieli radzić sobie z przeróżnymi ograniczeniami.

8. Dostępność pracowników

Jedną z rzeczy, o której często zapominają Inwestorzy, jest wybór lokalizacji pod względem dostępności siły roboczej. Dobrze byłoby, gdyby w pobliżu znajdowało się duże miasto lub po prostu większa miejscowość, z której można ściągnąć pracowników. W przeciwnym razie na pewno pojawią się problemy – głównie z pracownikami zbierającymi pieczarki.

Bywa też tak, że Inwestor nie ma wpływu na wybór terenu, ponieważ posiadał już nieruchomość, zanim zdecydował się ostatecznie na budowę pieczarkarni, a działka w strefie przemysłowej może okazać się zbyt droga. Wszystkie te aspekty należy skonsultować z generalnym wykonawcą, który doradzi Ci w każdej kwestii.

Wiedzą podzielił się nasz kierownik ds. projektów Andrzej Bielicz.

Polska firma Agro-Projects jest jedną z największych w Europie, która kompleksowo buduje pieczarkarnie oraz produkuje i dostarcza do nich zarówno maszyny, jak i urządzenia. Firma ma na swoim koncie ponad 80 zrealizowanych projektów na całym świecie.

Zapraszamy do kontaktu z naszym kierownikiem sprzedaży (kontakt) oraz do odwiedzenia naszej strony internetowej.

Zanim zdecydujesz się założyć pieczarkarnię, jest kilka aspektów, które jako przyszły inwestor powinieneś wziąć pod uwagę.
Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie na podstawie poniższego przykładu, które miało miejsce u naszego zagranicznego klienta.

NASI EKSPERCI

Czekają na Twój kontakt

Mikołaj Kubicki

Polska

+48 723 559 111

Andrzej Bielicz

Eksport

+48 697 450 111