Agro-Projects buduje oraz wyposaża pieczarkarnie i kompostownie na całym świecie. Mamy ponad 80 zrealizowanych inwestycji. Nasi doświadczeni specjaliści podzielili się kilkoma budowlanymi poradami, o których powinieneś usłyszeć zanim założysz pieczarkarnię. Poniżej znajdziesz pięć najpopularniejszych pytań, z którymi często się spotykamy.
W co trzeba będzie najwięcej zainwestować?
Pieczarkarnia wymagać będzie oczywiście budynku, wyposażenia oraz specjalnych maszyn. Niezbędnymi produktami z pewnością będą regały uprawowe, ciężarówki do zbioru, zestaw maszyn do wyładunku oraz rozładunku kompostu wraz z okrywą torfową, system nawadniania, specjalistyczne drzwi oraz bramy, instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna, w tym centrale wentylacyjne, instalacja rurowa, agregat chłodniczy, kotły, komputery sterujące oraz inne systemy i urządzenia.
Wyposażenie technologiczne wraz z maszynami sięgają średnio aż 65% wszystkich kosztów, a bywa nawet więcej w zależności od rozwiązań technologicznych. Reszta inwestycji dotyczy wyrównania terenu, budowy obiektu i praca nad drogami dojazdowymi w razie potrzeby. Pieczarkarnia nie jest zwykłą fermą, gdzie głównym zadaniem jest postawienie ścian i powieszenie sufitu – w naszej branży to ledwo dopiero początek. Pomimo tego, obiekt często wygląda jak po prostu wielki magazyn, w środku znajduje się mnóstwo drogiego sprzętu.
Największe wydatki z jakimi będzie miał do czynienia inwestor już po rozpoczęciu procesu uprawy będą: kompost, wypłaty dla pracowników oraz prąd i gaz. Dlatego już na etapie projektowania należy przedyskutować z generalnym wykonawcą, jak sprawić, by przyszły budynek był jak najbardziej energooszczędny i jak zastąpić pracę fizyczną zaawansowanymi już maszynami wykorzystywanymi w branży.
Jak przekształcić stary obiekt w pieczarkarnię?
Czasami założenie pieczarkarni w istniejącym już budynku, który służył np. jako zakład przetwórstwa, może okazać się tańszym rozwiązaniem, niż budowanie jej od nowa. Bywają jednak i odwrotne sytuacje – w zależności od tego z jaką konstrukcją mamy do czynienia. W tym przypadku, należy sprawdzić, czy w obiekcie można zainstalować urządzenia do uprawy pieczarek. Jeśli mamy do czynienia z otwartą dużą przestrzenią, gdzie nie ma konstrukcji technologicznej, oznacza to, że będziemy musieli ją podzielić na pomieszczenia (komory) do uprawy pieczarek, zainstalować centrale wentylacyjne, rozprowadzić rurociągi technologiczne i potrzebne sprzęty, które zazwyczaj są wkomponowane w konstrukcje takiej fermy. Pamiętaj, że pieczarkarnia wymaga dostępu do dużej ilości wody, a kanalizacja powinna być podłączona do terenu zewnętrznego, korytarza technologicznego oraz do każdej komory uprawowej, a to może nie być tak proste jak się wydaje.
Wokół obiektu powinien znajdować się betonowy podjazd do komór uprawowych, w przeciwnym razie proces załadunku, jak i rozładunku kompostu będzie utrudniony.
Jeśli zamiast otwartej przestrzeni, w środku obiektu znajdują się pomieszczenia, sprawa się komplikuje. Aby liczba zebranych grzybów z komór była jednakowa, muszą być tej samej wielkości. Teoretycznie można zostawić pomieszczenia, które mają być przeznaczone do uprawy w takim stanie w jakim są, ale trzeba będzie zastosować specjalne rozwiązania inżynieryjne. Na przykład, koniecznym będzie odpowiednie dostosowanie regałów uprawowych i wózków do zbioru do niestandardowych wymiarów nowej komory. Zazwyczaj istniejące konstrukcje są węższe niż powinny, aby można było w nich swobodnie pracować. To z pewnością spowoduje niedogodności podczas zbierania pieczarek. Nierówne wymiary komór, sprawią, że uprawa stanie się wyzwaniem pod względem organizacji zespołów pracowników, ponieważ do każdej hali uprawowej, potrzebna będzie różna liczba zbieraczy. Pomieszczenie te będą różnić się także pod względem zużytego kompostu, jak i regularności dostaw.
Ponieważ decyzja o przekształceniu istniejącego obiektu w pieczarkarnie zdecydowanie nie jest należy do łatwych, pomagamy naszym klientom oszacować wszystkie koszty. Bierzemy pod uwagę wydajność takiej pieczarkarni pod względem zwrotu z inwestycji, wygodę obsługi i doradzamy we właściwym wyborze.
Jaka powinna być wysokość komory uprawowej?
Na samym początku prowadzenia rozmów z Inwestorem, staramy się dowiedzieć jaką ilość pieczarek chciałby on produkować. Na tej podstawie jesteśmy w stanie określić jakie wyposażenie będzie mu potrzebne, a także jakie wymiary powinny mieć pomieszczenia do uprawy. Często to wybór regału uprawowego decyduje o wysokości komory. Standardowe nowoczesne regały składają się z 5 do 7 półek. Ten produkt w wersji pięciopółkowej jest zazwyczaj mniej opłacalny, ponieważ taniej wyjdzie wybudowanie nieco wyższego obiektu, niż budowa nowych komór dla niższych regałów. Z drugiej strony, siedmiopółkowe regały mogą sprawić, że praca zbieraczy będzie niewygodna ze względu na ich wysokość. Najlepszym rozwiązaniem wydają się więc być regały z sześcioma półkami – standardowa wysokość pomieszczenia do uprawy waha się wtedy w granicach 4.50 – 4.80 m. Odległość od górnej półki do sufitu nie powinna być zbyt duża – wpłynie to na cyrkulację powietrza i spowoduje nierównomierny wzrost grzybów. Ta przestrzeń nie może być też zbyt mała ze względu na znajdujące się pod sufitem kanały wentylacyjne, które powinny zwiększać komfort zbierania grzybów z górnych półek. Najlepiej, żeby odległość ta wynosiła od 1 do 1.3 metra.
Jak przewidzieć zmiany na rynku przy zakładaniu pieczarkarni?
Gdy Inwestor otrzymuje dofinansowanie na budowę pieczarkarni i są one rozciągnięte w czasie, budowa trwa dłużej, podczas gdy rynku zachodzą nieustające zmiany. Powinieneś więc znaleźć generalnego wykonawcę, który ma doświadczenie we wprowadzaniu wielu zmian, zarówno przed, jak i w trakcie budowy. Ważne jest, aby pomóc Inwestorowi przewidzieć zmiany na rynku oraz być w stanie wprowadzać ewentualne zmiany podczas tworzenia konstrukcji.
Dla przykładu, Agro-Projects doradza inwestorom, nawet jeśli nie planują pakowania swoich produktów, pozostawienie wolnego pomieszczenia lub miejsca na ustawienie w przyszłości linii pakującej lub na maszynę do cięcia. Dlaczego? Ponieważ w przyszłości może się zdarzyć, większy klient, który chciałby skupować pieczarki już w 250 gramowych tackach, zamiast w koszykach. Wynika to z naszej znajomości rynku – pieczarki pakowane sprzedawane są po wyższych cenach, a czasami jest to główny warunek zawarcia umowy z kupcem. Szkoda by było nie mieć technicznej możliwości zorganizowania pakowalni i stracić taką okazję.
Ponadto na samym etapie budowy może nastąpić wiele drobnych zmian, takich jak zmiana przeznaczenia pomieszczeń, dodatkowy podział większego pomieszczenia na mniejsze, czy wydzielenie części magazynu do przechowywania kartonu na ekologiczne pudełka, które mógłbyś chcieć np. po wykonaniu analizy rynku gdzie dowiesz się, że lokalni potencjalni klienci są gotowi zapłacić więcej za produkty w ekologicznych opakowaniach. Wszystkie te zmiany na pewno powinieneś omówić ze swoim generalnym wykonawcą.
Na czym nie można oszczędzać przy zakładaniu pieczarkarni?
Najczęściej popełnianym błędem obniżającym wydajność pieczarkarni po jej uruchomieniu jest oszczędzanie na rzeczach, na których oszczędzać nie wolno. Złą decyzją może być zakup maszyny do napełniania głowic od nieznanego producenta lub samodzielne wykonanie regałów uprawowych – wydaję nam się, że konsekwencji tych wyborów nie trzeba tłumaczyć. J
Oczywiście istnieją sposoby na zmniejszenie kosztów. Można założyć tunele do produkcji pieczarek zamiast ustawiać pomieszczenia do uprawy, można zrobić cieńsze ściany czy zainstalować tańszy system sterowania. Wszystkie rozwiązania muszą być przemyślane, bo nie każdą opcję oszczędnościową można zastosować. Zależy to od wielu czynników, które Agro-Projects analizuje wspólnie z klientem, aby ostatecznie dokonać najlepszego wyboru.
Jeśli jesteś nowy w branży, z pewnością powinieneś wybrać generalnego wykonawcę, które posiada obszerną wiedzę na temat produkcji pieczarek. Na tym oszczędzić nie można. Agro-Projects podczas swojego wieloletniego doświadczenia, wiele razy doradzało Inwestorom, którzy początkowo wybrali wykonawcę specjalizujących się w budowie innych budynków. Widzieliśmy wiele popełnionych błędów dotyczących konstrukcji budynku, samego projektu, izolacji komór uprawowych, wyboru rozwiązań technologicznych, ponieważ zarówno Inwestor, jak i generalny wykonawca nie znali specyfikacji branży.
Wiedzą podzielił się nasz kierownik ds. projektów Andrzej Bielicz.
Polska firma Agro-Projects jest jedną z największych w Europie, która kompleksowo buduje pieczarkarnie oraz produkuje i dostarcza do nich zarówno maszyny, jak i urządzenia. Firma ma na swoim koncie ponad 80 zrealizowanych projektów na całym świecie.
Zapraszamy do kontaktu z naszym kierownikiem sprzedaży (kontakt) oraz do odwiedzenia naszej strony internetowej.