Jak założyć pieczarkarnię?

Zanim zdecydujesz się założyć pieczarkarnię, jest kilka aspektów, które jako przyszły Inwestor powinieneś wziąć pod uwagę. Warto dowiedzieć się jak, i w jakich warunkach, należy uprawiać pieczarki, jakie maszyny oraz wyposażenie są niezbędne przy ich uprawie oraz w jakim miejscu powinien powstać taki obiekt.

Jak uprawiać pieczarki?

Uprawa pieczarek odbywa się w zamkniętym obiekcie. Nowoczesna pieczarkarnia składa się z wielu komór (hal) uprawowych, a każda z nich różni się od siebie fazą wzrostu pieczarki. Przykładowo – w jednej komorze podłoże dopiero przerasta przez grzybnię, a w drugiej odbywa się zbiór pieczarek. Jeden cykl użytkowania takiej komory to od 30 do 60 dni – w zależności od wybranej technologii, co daje od 6 do 12 cykli uprawy rocznie.

Po każdym cyklu, w hali uprawowej należy wymienić 2 główne surowce wchodzące w skład podłoża do uprawy pieczarek – mowa tu o kompoście i okrywie torfowej. Oba składniki kupowane są zazwyczaj od ich producentów, natomiast niektórzy właściciele pieczarkarni decydują się na założenie własnej kompostowni i wykorzystywanie produkowanego kompostu do własnych potrzeb.

Dzisiejsze standardowe komory uprawowe mieszczą od 20 do 100 ton podłoża do uprawy pieczarek, które następnie umieszczane jest na specjalnych regałach uprawowych. Waga takiego podłoża wynosi od 85 do 95 kilogramów na metr kwadratowy regału. Regały do uprawy pieczarek powinny spełniać wymagania, które są potrzebne do zastosowania specjalnych maszyn przy załadunku oraz rozładunek kompostu i okrywy.

W jakich warunkach rosną pieczarki?

Gdy nowe podłoże ładowane jest do komór, pieczarkarz musi zachować parametry klimatyczne w hali zgodnie z procesem technologicznym.

W pieczarkarni to technolog odpowiedzialny jest za ustawienie następujących parametrów: temperaturę i wilgotność powietrza, prędkość ruchu powietrza, stężenie dwutlenku węgla w powietrzu.

W celu zarządzania mikroklimatem, w pobliżu każdej komory, w której uprawia się pieczarki, zamontowane są urządzenia do sterowania klimatem. Sczytują one parametry powietrza i kompostu, a we współpracy z centralami klimatyzacyjnymi oraz systemem nawilżania regulują klimat w komorze. Zadaniem central jest zmieszanie powietrza zewnętrznego (z zewnątrz budynku) z powietrzem znajdującym się w hali uprawowej i nadanie tej mieszance odpowiedniej proporcji. Następnie jest ono podgrzewane lub schładzane, nawilżane lub osuszane i wysyłane z powrotem do komory, w której uprawia się pieczarki. Tym sposobem zapewniamy grzybom chłodny oraz wilgotny klimat – dokładnie takiego jakiego potrzebują. Klimat w poszczególnych komorach będzie się od siebie nieco różnić, gdyż w każdej z nich pieczarka jest na innym etapie cyklu/rozwoju.

Jakie wyposażenie i maszyny potrzebne są w pieczarkarni?

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem swojej własnej pieczarkarni, musisz wiedzieć co nieco o niezbędnych maszynach, które są podstawą do sprawnego funkcjonowania obiektów do uprawy pieczarek.

Pieczarkarnia będzie wymagała pewnego sprzętu – zarówno specjalistycznego, jak i ogólnego. Wśród specjalistycznych znajdują się systemy podlewania (zaleca się ich wybór jeszcze przed rozpoczęciem budowy oraz uwzględnienie tego w projekcie budowlanym pieczarkarni), regały pod podłoże, maszyny do załadunku i wyładunku podłoża do uprawy pieczarek, dozowniki środków ochrony roślin, myjka do mat, lampy i inne. Szczególnie ważnym elementem wyposażenia specjalistycznego są wózki do zbioru pieczarek, których używają zbieracze. Na rynku można znaleźć wiele wariantów wózków – od tych prostych, poruszających pionowo i poziomo za pomocą napędów ręcznych, do w pełni zautomatyzowanych z napędem elektrycznym lub hydraulicznym sterowanych pilotem.

Z niewyspecjalizowanego sprzętu potrzebne będą m.in.: stoły do ważenia pieczarek, maty odkażające, lampy na owady, wagi.

Pieczarkarnia, oprócz samych komór uprawowych, powinna zawierać takie pomieszczenia jak: kotłownia, chłodnia, sortownia/pakownia, maszynownia, szatnia, jadalnia, pralnia oraz pomieszczenia administracyjne i gospodarcze.

 Gdzie budować pieczarkarnię?

Jak w przypadku każdego przedsiębiorstwa, dla pieczarkarni ważna jest lokalizacja – pod uwagę należy wziąć dostępność surowców, siły roboczej, rynków zbytu i infrastrukturę. Przed budową pieczarkarni wszystkie powyższe aspekty powinny być sprawdzone. Warto również zweryfikować, czy jest miejsce na ewentualną rozbudowę.

Warto się również zastanowić czy w danym regionie znajdzie się wystarczająca ilość pracowników. Pieczarkarnia o mocy produkcyjnej 500 ton pieczarek miesięcznie zatrudnia nawet do 250 osób. Często problem z siłą roboczą rozwiązuje się ściąganiem pracowników zza granicy.

Żeby założyć w pełni funkcjonującą i przynoszącą zyski pieczarkarnię, Inwestor musi posiadać wiedzę w zakresie produkcji pieczarek. Dobrą decyzją będzie współpraca z generalnym wykonawcą, który ma wieloletnie doświadczenie w budowie takich obiektów oraz posiada niezbędną wiedzę dotyczącą branży pieczarkarskiej. Jest również w stanie pomóc w procesie uruchomienia obiektu i doradzić w pierwszych etapach uprawy.

Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie na podstawie poniższego przykładu, które miało miejsce u naszego zagranicznego klienta.
W dzisiejszych czasach biznes pieczarkarski rozwija się dynamicznie. Budowa pieczarkarni jest jednak kosztowna i wymagająca.

NASI EKSPERCI

Czekają na Twój kontakt

Mikołaj Kubicki

Polska

+48 723 559 111

Andrzej Bielicz

Eksport

+48 697 450 111