Wybór wózka do zbioru pieczarek z pewnością nie należy do najprostszych zadań, dlatego w poniższym artykule postaramy się przybliżyć naszym czytelnikom ten temat i rozwiać pewne wątpliwości. Od lat pomagamy przy wyborze wyposażenia do pieczarkarni i zależy nam na tym, żeby klient był zadowolony. O ile konstrukcje regałów często są do siebie bardzo podobne, tak w przypadku wózków na rynku istnieje więcej wariantów i samodzielne podjęcie decyzji może przysporzyć nie małe problemy.
W celu poprawnego doboru wózków do potrzeb i oczekiwań pieczarkarni należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, takich jak:
• bezpieczeństwo pracowników
• komfort i wydajność pracy
• cena i koszty serwisu
• trwałość materiału/konstrukcji
• dopasowanie wózka do wysokości regałów uprawowych i szerokości korytarza między regałami
• rodzaj posadzki
Jak zatem odpowiednio dobrać wózek do pieczarkarni?
Pierwszym i najbardziej oczywistym aspektem jest na pewno dobranie wózka do wysokości regałów znajdujących się w komorze uprawowej uwzględniając jednocześnie szerokość alejki między regałami, tak żeby wózki na sąsiednich regałach mogły się swobodnie mijać. Jeśli wózek nie będzie spełniał odpowiedniego zakresu funkcjonalności, ergonomiczny zbiór pieczarek oraz dostęp do górnej, jak i dolnej półki, może być problematyczny. Dlatego najlepiej dostosować wózek do indywidualnych potrzeb pieczarkarni. Kupno pierwszego lepszego sprzętu bez wzięcia po uwagę parametrów hal uprawowych nie będzie dobrym rozwiązaniem.
Wózek przetestowany na wielu obiektach, dopasowany pod ergonomię pracy i będący prosty w obsłudze, z pewnością będzie strzałem w dziesiątkę. Jeśli nie chcemy doświadczać ciągłej zmiany pracowników i zależy nam na ich utrzymaniu, należy zadbać o komfort swoich zbieraczy oraz zapewnić dogodne warunki. Wózek zbyt „toporny” lub skomplikowany w obsłudze, będzie męczył pracownika i szybciej zniechęcał do codziennych obowiązków. Źle zaprojektowany wózek zdecydowanie zmniejsza efektywność pracy.
Przy doborze wózka pod uwagę trzeba wziąć też cenę sprzętu. Jeśli tani wózek okaże się być słaby lub nietrwały, trzeba liczyć się z licznymi naprawami, bądź kupnem nowego egzemplarza – w myśl zasady „kupisz tanio, kupisz 2 razy”. Oczywiście nie oznacza to, że zakup wózków w atrakcyjnej cenie jest niemożliwy, trzeba się jednak liczyć z tym, że nie każdy produkt spełni oczekiwania klienta. Oszczędzanie na sprzęcie spowoduje przestoje w zbiorze, co przełoży się na wyniki finansowe Twojej firmy.
Korzyści wynikające z nowoczesnych rozwiązań
Wózki elektryczne oraz hydrauliczne posiadają napęd zarówno poziomy, jak i pionowy, co oznacza, że znajdujący się na nim pracownik nie musi sam przemieszczać ciężkiego wózka między półkami lub wzdłuż regału. Jest to z pewnością duże ułatwienie.
Wózki hydrauliczne lub elektryczne z dodatkowym mechanizmem posuwu bocznego pozwalają na poruszanie się wzdłuż regału z odpowiednią i jednostajną prędkością, co pozwala na selektywny zbiór pieczarek i zwiększa tym samym wydajność pracy. W skrócie, nowe rozwiązania pozwalają zautomatyzować, ułatwić i przyspieszyć cały proces zbioru.
Różnice między wózkiem elektryczny, a manualnym.
Tak jak już wspomnieliśmy, znaczącą różnicą między wózkiem elektrycznym, a manualnym jest zdalnie sterowany poziomy i pionowy napęd znajdujący się w bardziej zaawansowanym technologicznie wózku. Stare rozwiązanie to te manualne w oparciu o linkę, sterowany korbą, czyli napędzany jest siłą ludzkich mięśni. Wózek elektryczny jest dużo wygodniejszy w obsłudze dla zbieraczy. Pracownicy nie męczą się wciągając lub opuszczając wózek. Tzw. „elektryk” posiada wymienne baterie i trzeba pamiętać o ich ładowaniu, aby móc z nich korzystać. Współczesne konstrukcje zapewniają kilkudniową pracę na jednym naładowanym akumulatorze, a wskaźnik naładowania baterii pozwala zaplanować wymianę baterii we właściwym momencie. W naszej szerokiej ofercie znaleźć można m. in. stację ładowania wózków elektrycznych, która jest w stanie ładować nawet 16 baterii jednocześnie. Poprawnie zaprojektowany wózek elektryczny powinien umożliwić bardzo szybki demontaż części elektrycznych i kluczowych mechanicznych na okres parowania komory uprawowej.
Wózek elektryczny na listwach zębatych jest o wiele bezpieczniejszy, ponieważ w przypadku wózka manualnego pojawia się ryzyko zerwania linki, a wózek elektryczny na listwie jej zwyczajnie nie posiada. Sam mechanizm powoduje, że spadek wózka w przypadku awarii jest niemożliwy. Przy zakupie manuala (lub elektryka na lince) od innego producenta, należy sprawdzić, czy posiada on zabezpieczenie np. w postaci hamulca, który zapobiegnie nagłemu opuszczeniu się platformy.
Pomimo tej niedogodności wózek manualny jest jednak prostszy w swojej konstrukcji i posiada mniej mechanizmów, które mogą ulec awarii. W przypadku elektrycznego pewne części takie jak silnik, akumulator, przekładnia zwyczajnie się zużywają, natomiast poprawnie zaprojektowany wózek elektryczny powinien służyć klientom na długie lata.
Przy wózku ręcznym należy pamiętać, że wciągarkę trzeba poddawać konserwacji, a w elektryku po prostu o nią dbać. Wózek dobrej jakości wymaga na pewno mniej uwagi ze strony osób odpowiedzialnych za konserwację.
Zalety wózków hydraulicznych
Mianem nowoczesnych pieczarkarni nazywamy te, które wyposażone są w zaawansowany sprzęt oraz nowoczesne maszyny optymalizujące zbiór. W ciągu ostatniej dekady zauważyć można, że pieczarkarze coraz częściej wybierają nowoczesne rozwiązania technologiczne, aby zyskać na wydajności pracy i skrócić czas zbioru. Dlatego też nasze wózki hydrauliczne świetnie wpisują się w ten globalny trend. Jest to samojezdna konstrukcja, prosta i wygodna w użyciu. Te wózki wyposażone są w większą i wytrzymałą baterię, posiadają czujniki bezpieczeństwa – samodzielne zatrzymują się, gdy zauważą przeszkodę, można swobodnie przemieszczać je między komorami, a co najlepsze nie trzeba ich wieszać na regale uprawowym. Ta ostatnia zaleta ma szczególne znaczenie w krajach, gdzie według panujących tam norm i zasad bezpieczeństwa, występują ograniczenia w możliwości zawieszania wózków na regale.
Mankamentem wynikającym ze sporych gabarytów konstrukcji, jest fakt, iż niestety nie zmieści się on w małych i wąskich komorach uprawowych. Dodatkowo przez zakupem należy zwrócić uwagę na kilka elementów: płaskie posadzki bez dużych spadków i progów, odpowiednio wysokie otwory drzwiowe oraz w zależności od lokalnych przepisów pożarowych, dedykowane pomieszczenie do ładowania wózków może być wymagane.
Wózki elektryczne i hydrauliczne stają się coraz ważniejszym argumentem przy pozyskaniu i utrzymaniu personelu. Aspekt ludzki jest dzisiaj dużym wyzwaniem dla wszystkich pieczarkarzy bez względu na region na świecie.
Jeśli szukasz porad dotyczących wyposażenia lub maszyn do Twojej pieczarkarni, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści udzielą Ci odpowiedzi na wszelkie pytania i zadbają o najlepszy wybór sprzętu dopasowanego do Twoich potrzeb.