Jak skrócić czas inwestycji o 30%?

Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie na podstawie poniższego przykładu, które miało miejsce u naszego zagranicznego klienta. Podczas gdy Agro-Projects było odpowiedzialne za zaprojektowanie pieczarkarni, a także dostarczenie materiałów i wyposażenia, do roli generalnego wykonawcy zatrudniono lokalną firmę. Kiedy ekspert z firmy Agro-Projects po raz pierwszy pojawił się na placu budowy, zauważył, że fundamenty budynku zostały położone niezgodnie z wymaganiami pieczarkarni. Lokalna firma, która została wynajęta, nie dostrzegła jednak problemu. Poinformowaliśmy Inwestora, o konieczności ponownego położenia fundamentów, w przeciwnym razie wysokość pomieszczeń do uprawy, jak i drzwi, będą musiały ulec poważnej zmianie. Taki zabieg byłby nieunikniony, ponieważ zamówione płyty warstwowe nie pasowałyby do nowych parametrów – krótko mówiąc, cały projekt musiałby ulec zmianie. Wykonanie nowego fundamentu wymagało kilku dodatkowych tygodni oraz kosztów.

Większe lub mniejsze błędy zawsze mogą się zdarzyć i to właśnie wtedy zwykle pojawia się te wspomniane w tytule 30% zmarnowanej pracy. Trzeba pamiętać, że w branży pieczarkarskiej czas jest niezwykle cenny, gdyż proces powstania pieczarki do jej sprzedaży trwa ok. 6 tygodni.

Największe błędy, jakie można popełnić podczas budowy obiektu

W ciągu ostatnich siedmiu lat firma Agro-Projects wybudowała ponad 80 obiektów produkcyjnych na różnych kontynentach. Większość z nich to: pieczarkarnie, kompostownie oraz chłodnie. Dzięki naszemu wieloletniemu i bogatemu jesteśmy w stanie wskazać 7 najczęstszych błędów, które mogą przydarzyć się podczas budowy i znacząco spowolnią pracę nad obiektem.

1. Brak wykonawcy posiadającego wiedzę z branży pieczarkarskiej

Istnieje duża różnica pomiędzy budową pieczarkarni, a fermą indyków czy chłodni – każda branża ma swoją specyfikę. Cały projekt budowy pieczarkarni (łącznie z nadzorem) powinien być wykonany kompleksowo przez wykonawcę, który posiada niezbędną wiedzę na temat technologii produkcji pieczarek i ma na swoim koncie wiele udanych inwestycji.

W przeciwnym razie dojdzie do straty czasu spowodowanej wieloma nieporozumieniami, na przykład: trudnościami z odczytaniem planu projektu, przestojami, niewłaściwą kolejnością wykonywanych zadań, brakiem podstawowej wiedzy o tym, jak powinien wyglądać obiekt końcowy. Nadzór generalnego inżyniera, bez poprzednio zdobytego doświadczenia w branży pieczarkarskiej, nigdy nie będzie dobrym pomysłem, jeśli Inwestorowi zależy na szybkiej i sprawnej budowie.

2. Źle zaplanowane dostawy

Bardzo ważnym aspektem usprawniającym budowę pieczarkarni jest prawidłowe planowanie dostaw i trzymanie się ustalonych wcześniej terminów. Należy wziąć pod uwagę odległość, czas poszukiwania transportu, przewidywany czas odprawy celnej, a nawet święta, które akurat wypadają w kraju dostawcy oraz w tym, do którego towar ma być dostarczony.

Opóźnienia w dostawach są powodem, dla którego większość budów musi na jakiś czas wstrzymać swoją pracę. Zdarzają się sytuacje, gdzie roboty muszą być wstrzymane na 2 tygodnie z powodu drobiazgu np. stalowych przekładek. W naszym przypadku nie ma miejsca na takie błędy, dzięki doświadczonym fachowcom, jednakże, jeśli ktoś nigdy wcześniej nie budował pieczarkarni, najprawdopodobniej natknie się na te trudności.

3. Nieprawidłowa kolejność wykonywania zadań

Jeśli wiemy, że projekt ma być zrealizowany w ciągu 6 miesięcy na Białorusi, musimy liczyć się z tym, że w danym kraju zakładanie przyłączy elektrycznych, gazowych oraz kotłowni trwa dosyć długo.  Oznacza to, że powinniśmy rozpocząć pracę nad nim w czasie, gdy rozpoczynamy pracę przy fundamentach, aby oddać budynek do użytku w ustalonym wcześniej terminie.

Powyższy przykład to rzeczywista sytuacja, z którą firma Agro-Projects musiała się zmierzyć i wyciągnąć z niej wnioski. Mimo że budowa obiektu została zakończona, kotłownia nie została jeszcze uruchomiona, co spowodowało 3-miesięczne opóźnienie. Dlatego właśnie tak ważna jest prawidłowa kolejność działań.

4. Dokonywanie zmian w ostatniej chwili

Co jest najważniejsze przy budowie obiektu? Odpowiedź brzmi: świadomość Inwestora.

Agro-Projects ma doświadczenie w dokonywaniu wielu zmian w projektach pieczarkarni i chłodni w trakcie budowy. Należy jednak przewidzieć problemy, które możemy napotkać. Pewnego razu budowa została opóźniona z powodu problemów z kanalizacją. Po zatwierdzeniu projektu i dokumentacji oraz rozpoczęciu procesu budowlanego okazało się, że zgodnie z otoczeniem obiektu ścieki nie mogą być odprowadzane danym kierunku. Konieczna była zmiana projektu.

Można się natknąć na nieco trudniejsze sytuacje. Na przykład – po rozpoczęciu budowy może się okazać, że obiekt, który początkowo miał być jednopiętrowy, musi być dwukondygnacyjny, zgodnie z nowymi potrzebami. Oczywiście, jest to możliwe, ale takie zmiany znacząco wydłużają czas realizacji, a także więcej kosztują.

Jak inwestorzy mogą zapobiec takim sytuacjom? Jeśli nie masz doświadczenia ani czasu na samodzielne ustalenia, rozsądniejszą decyzją będzie zatrudnienie wykonawcy, który o wszystko zadba.

5. Brak wiedzy na temat stawek rynkowych i standardów jakościowych

Aby szybko znaleźć lokalnego wykonawcę robót budowlanych, a także lokalnego dostawcę materiałów, trzeba znać średnią cenę rynkową i standardy jakości. Ważne jest zakupienie trwałych, przystosowanych no warunków materiałów. Przykładowo – w jednej z komór odbywa się załadunek kompostu z okrywą torfową na maty uprawowe, które następnie wciągane są na regał. W tej sytuacji, bramy zewnętrze są otwarte, a więc powietrze z zewnątrz przedostaje się do środka i w komorze porą zimową może być ok. -3 stopni Celcjusza. W drugiej zaś zachodzi proces parowania (po zakończeniu pełnego cyklu uprawy) i temperatura wynosi nawet 75 stopni przez co najmniej 12 godzin. Jeśli te procesy zachodzą w najbliższych siebie komorach uprawowych, płyty warstwowe muszą poradzić sobie z różnicą temperatur. Jest wiele aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie takiego produktu, trzeba zbadać liczbę parametrów, a następnie wyciągnąć odpowiednie wnioski. Oczywiście dzieje się to znacznie szybciej, jeśli do budowy pieczarkarni zatrudniony jest generalny wykonawca, który posiada taką wiedzę.

6. Nie zrobiony research

W Stanach Zjednoczonych obowiązują inne standardy zasilania niż w Europie, co oznacza, że potrzebne są inne lampy. Na Białorusi jest znacznie mniejszy asortyment profili stalowych w porównaniu z Europą Zachodnią. Większość krajów ma swoje różnice. Oznacza to, że projekt powinien być dostosowany do lokalnych realiów. Jeśli generalny wykonawca, który buduje pieczarkarnie, nie przygotował się i nie zrobił odpowiedniego researchu, etap budowy może trwać wieki.

7. Lekceważenie istotnych wymagań prawa budowlanego

Lekceważenie przepisów budowlanych nigdy nie będzie dobrym manewrem, gdyż najczęściej nieprzestrzeganie wymagań wiąże się z brakiem możliwości oddania budynku do użytku. Najczęstsze błędy są związane z przepisami przeciwpożarowymi. Aby uzyskać pozwolenie na użytkowanie, budynek powinien być podzielony na określone strefy. Jeżeli w projekcie nie było zaplanowanego biura, a zostało ono dobudowane w trakcie budowy z płyt warstwowych – może nie zostać zaakceptowane, ponieważ w projekcie musi być uwzględniona zupełnie inna strefa ewakuacji biura. Inwestor musi zdawać sobie sprawę, że niektóre rzeczy należy wykonać zgodnie z wymaganiami technicznymi, aby uniknąć dodatkowych kosztów na końcu procesu budowlanego oraz żeby nie marnować cennego czasu.

Informacjami podzielił się dyrektor działu budowlanego firmy Agro-Projects Rafał Licznerski.

Polska firma Agro-Projects to jedna z największych firm w Europie, która kompleksowo zajmuje się budową pieczarkarni, a także produkuje i dostarcza do nich zarówno maszyny, jak i wyposażenie. Firma ma na swoim koncie ponad 80 zrealizowanych inwestycji na całym świecie.

Prosimy o kontakt z naszym kierownikiem sprzedaży (kontakt) oraz o odwiedzenie naszej strony internetowej.

Zanim zdecydujesz się założyć pieczarkarnię, jest kilka aspektów, które jako przyszły inwestor powinieneś wziąć pod uwagę.
W dzisiejszych czasach biznes pieczarkarski rozwija się dynamicznie. Budowa pieczarkarni jest jednak kosztowna i wymagająca.

NASI EKSPERCI

Czekają na Twój kontakt

Mikołaj Kubicki

Polska

+48 723 559 111

Andrzej Bielicz

Eksport

+48 697 450 111